Spolszczenie nie działa? Sprawdź dlaczego!
Ostatnimi czasy otrzymujemy masę maili, w których piszecie o tym, że przez spolszczenie gra się nie włącza, że launcher wywala błąd itp. Chcielibyśmy raz jeszcze wyjaśnić, czym spowodowany jest ów tajemniczy problem.

Otóż, wszystkie te problemy są spowodowane tylko i wyłącznie Waszą nieuwagą. Pod linkiem do spolszczenia na stronie głównej naszego projektu jest napisane, że spolszczenie jest kompatybilne z wersją Aion Free-To-Play. Co to znaczy? A no to, że nie pogracie sobie na nim na amerykańskim kliencie, tylko na darmowym, europejskim kliencie. Nie zamierzamy tworzyć spolszczenia do amerykańskiej wersji z racji tego, że jest ona płatna, a serwery prywatne nie pozwalają na testowanie spolszczenia ze 100% wiarygodnością.

Dlaczego spolszczenie nie działa na serwerach amerykańskich? Główną przyczyną jest znany wielu "Error 1024". Informuje on o tym, iż gra podczas wczytywania paczki językowej (a więc przypisywania poszczególnych tekstów odpowiednim zmiennym lub też wstawiania ich na sztywno do okienek) doszła do momentu, w którym coś jej się nie zgadza - brakuje jakiejś linijki lub też jest o parę linijek za dużo, występuje błąd w kodowaniu itp. Z czego to wynika? Wersja amerykańska jest rozwijana dużo szybciej od wersji europejskiej, a co za tym idzie - ma więcej tekstu w paczce. Jeśli wgramy spolszczenie przeznaczone dla wersji europejskiej i oparte na pliku z niej wziętym, będzie dużo braków, co poskutkuje wyskoczeniem takiego właśnie błędu.

Dlatego prosimy: jeśli zamierzacie pobierać spolszczenie, upewnijcie się, że posiadacie europejskiego klienta firmy GameForge, a nie amerykańskiego firmy NCSoft.

Jednak w przypadku występowania jakichkolwiek błędów na kliencie europejskim prosimy pisać na naszym forum.
10.06.2012r.

Komentarze

Hmm
13 cze 2012, o 12:39

Pierwsza sprawa. Wersja US jest darmowa i ma 3.0, dlatego sporo osób z EU emigruje właśnie tam. Nie ma też tych debilnych goldpacków i starterów. Wszyscy mają równe szanse.
Druga sprawa. Słyszałem, że podobno za to spolszczenie banują. Nie wiem czy to zwykła zawiść legionistów czy co. Coś kiedyś czytałem, że to spolszczenie ma (lub miało) wsparcie/błogosławieństwo NCSoftu. Jeśli to prawda to istnieje możliwość przedstawienia jakiegoś dowodu? Trochę mnie już męczą te nagonki na tych, którzy spolszczenia używają.
Trzecia sprawa. Zamiast wyboru na z góry określone spolszczenie pełne i okrojne to nie lepiej zrobić listę rozwijalną, gdzie podczas instalacji wybiera się kategorie które mają zostać spolszczone? Lub też wydajcie chociaż jakiś indeks polsko-angielski ułatwiający komunikację.

Pozdrawiam
13 cze 2012, o 21:53

Hmm, wersja US jest darmowa? Granie na oficjalnych serwerach również? Kojarzę, że od niepamiętnych czasów trzeba było płacić abonament.
Jeśli podasz jakiś dowód bana spowodowanego wyłącznie używaniem spolszczenia, to będę skłonny w to uwierzyć. Spolszczenie nie miało błogosławieństwa NCSoftu, a jedynie ich polskiego przedstawiciela, który swego czasu mocno interesował się naszym spolszczeniem i rozmawiał z szefostwem, czy nie można by załatwić nam jakiegoś wsparcia. Niestety, kontakt się urwał po parunastu mailach i nie wiadomo do końca, co to znaczy.
Niestety, spolszczenie jest jedną, spójną paczką, więc jedynym wyjściem byłoby stworzenie instalatora, który kopiowałby poszczególne pliki do jakiegoś folderu, po czym wszystko trzeba by było ręcznie pakować.
Hmm
13 cze 2012, o 23:15

Wersja US przeszła na model F2P wraz z nadejściem 3.0 (tzw. Acension). Sam mam tam postać (z triala) i mogę sobie grać bez ograniczeń. Jak nie wierzysz, to sprawdź na oficjalnej stronie :) . Z tymi banami to tylko słyszałem, więc dowodu nie podam. Cytuję "za to nielegalne spolszczenie podobno banują". Trochę szkoda, że nie da się wyróżnić, bo chcąc mieć tylko moby, skille i niektóre itemy nieprzetłumaczone muszę się godzić na niespolszczenie innych rzeczy, które z mojego punktu widzenia wydają się jednak przydatne. Szkoda, że ten wybór składników nie przejdzie.
13 cze 2012, o 23:29

Pomyślimy nad tym wyborem plików w przyszłości ;)
Skoro US jest F2P, to ja przepraszam i w tym tygodniu zabieram się za tworzenie postaci i testowanie spolszczenia :) A więc spolszczenie niedługo powinno działać na patchu 3.0.
Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem tym newsem, ale nie wiedziałem, że US jest F2P :)
Wgranie nowego patcha trochę zajmie, ale postaram się wypełnić luki w napiętym grafiku właśnie dostosowywaniem spolszczenia do niego.
Hmm
14 cze 2012, o 09:55

Nic się nie stało :) . Universum AIONa śledzę od czasu... jak jeszcze był trialem, a wówczas były pierwsze wzmianki o F2P w europie. W US jest o tyle fajnie, że jest on sprzężony z Atlasem (za który się dodstaje dodatkowe itemy pomimo lvlowych rewardów), ma lepiej funcjonujący sklep (m.in CUBE) oraz to 3.0 (nowe questy są już w Poecie z tego co zauważyłem). Zauważyłem też poprawiony silnik graficzny (bo w porównaniu do wersji GF, 3.0 bardziej mi zamula...), np. falująca trawa bądź bujna roślinność. Szkoda tylko, że nie idzie porotwać postaci z GF, bo już bym to dano zrobił.
Rakki
16 cze 2012, o 17:07

Gameforge ma sporo roboty z banowaniem botów i spambotów. Po tym deweloper nie ponosi strat przez spolszczenie a wręcz przeciwnie.Hmm znam podobne opinie ale tylko opinie .
CZESC
26 cze 2012, o 21:00

SKĄD MOGĘ POBRAĆ KLIENTA ?
cheap ray bans
21 maja 2013, o 00:25

|Being affordable, Replica sunglasses have been adopted as popular finishing touches by general masses. We only look through the efficient perspective of cheap replica sunglasses, But tend to neglect an essential social perspective attached to this whole concept. Replica sunglasses are indeed spreading the style of equality among the global human pool. cheap ray bans http://www.cheapraybansrb.com/
cheap oakley sunglasses
21 maja 2013, o 20:13

|We will ask the sales personnel for their finest selling oakley sunglasses outlet, But we need to check whether we like them also. Not because they common, We can possibly enjoy them, No problems asked, So how can you avoid these people who recycle for cash you your cheap overpriced items? Here are points to look at note:1. After the price is too good to get true, In all probability it is. cheap oakley sunglasses http://www.buyoakleydiscountus.org/
gdniMprw
21 maja 2013, o 20:19

gdniMprw http://www.x1X488XN3jbl926W8xeTdu.com/
gdniMprw
<a href="http://www.x1X488XN3jbl926W8xeTdu.com/" title="gdniMprw">gdniMprw</a>
Louis Vuitton Wallet
22 maja 2013, o 03:45

Aion - Polska Wersja Językowa Louis Vuitton Wallet http://www.heidilemaire.com/ Louis Vuitton Wallet
christian louboutin shoes
22 maja 2013, o 03:45

Aion - Polska Wersja Językowa christian louboutin shoes http://www.louboutinheelshop.com/ christian louboutin shoes
vibram five fingers uk
22 maja 2013, o 03:46

Aion - Polska Wersja Językowa vibram five fingers uk http://www.vibram5fingersshoesmall.com vibram five fingers uk
PIG
22 maja 2013, o 03:46

Aion - Polska Wersja Językowa PIG http://www.japan-guide.com/ PIG
Coach Bags
22 maja 2013, o 03:46

Aion - Polska Wersja Językowa Coach Bags http://shopping.yahoo.com/coach-bags--shop/ Coach Bags
cheap jordans
22 maja 2013, o 03:46

Aion - Polska Wersja Językowa cheap jordans http://jordans.eu.pn/ cheap jordans
Chanel Handbags
22 maja 2013, o 03:46

Aion - Polska Wersja Językowa Chanel Handbags http://www.chanelhandbagsfactory.com Chanel Handbags
Jeremy Scott Adidas
22 maja 2013, o 10:43

Aion - Polska Wersja Językowa Jeremy Scott Adidas http://www.sneakersaleoutlet.com Jeremy Scott Adidas
burberry bags
22 maja 2013, o 10:44

Aion - Polska Wersja Językowa burberry bags http://bags.me.cc/ burberry bags
CHEAP RAY BAN SUNGLASSES
22 maja 2013, o 10:45

Aion - Polska Wersja Językowa CHEAP RAY BAN SUNGLASSES http://www.cheapsunglassessmall.com/ CHEAP RAY BAN SUNGLASSES
ralph lauren polo
22 maja 2013, o 10:45

Aion - Polska Wersja Językowa ralph lauren polo http://www.loraabe.com/ ralph lauren polo
cheap iphone 5
22 maja 2013, o 18:03

Aion - Polska Wersja Językowa cheap iphone 5 http://www.fas2fas.com/ cheap iphone 5
nike free run
23 maja 2013, o 02:11

Aion - Polska Wersja Językowa nike free run http://www.hviidsvinstue.dk/img/foot.html nike free run
hackett sale
23 maja 2013, o 02:23

Aion - Polska Wersja Językowa hackett sale http://www.daelnet.co.uk/local/hackett.cfm hackett sale
Polo ralph lauren pas cher
23 maja 2013, o 04:17

%title%
Polo ralph lauren pas cher http://www.bus-horizon.fr/Poloralphlauren-pas-cher.html
Polo ralph lauren pas cher
polo ralph lauren pas cher
23 maja 2013, o 04:36

%title%
polo ralph lauren pas cher http://www.pascherpolofrralphlauren.info
polo ralph lauren pas cher
lululemon canada
23 maja 2013, o 04:50

In a report published Friday, Wedbush analyst Betty Chen downgraded the rating on Lululemon from Outperform to Neutral. Following a survery of 300 Lulu customers
lululemon canada http://www.lulusaleca.com
lululemon canada
burberry outlet
23 maja 2013, o 05:01

To anyone who considers those is better than head cell phones are worth the bucks: you were bamboozled. Get any Sony business monitor dj headsets instead. burberry outlet http://burberrybagoutlet.biz/ burberry outlet
Ralph Lauren pas cher
23 maja 2013, o 05:04

%title%
Ralph Lauren pas cher http://www.hotel-nantes.fr/admin/ReqAjaxAdmin.asp
Ralph Lauren pas cher
lululemon
23 maja 2013, o 05:25

¡°A retirement fund for police and firefighters in Florida is suing Lululemon Athletica Inc., taking issue with a decision by Lululemon's compensation committee to boost the maximum payout of the executive bonus plan just .
lululemon http://www.discountlulusale.com
lululemon
韩版女装
23 maja 2013, o 05:32

博西脱下西装外套,把江亦欣紧紧包裹住,把她的脑袋按进自己怀里,热销女装品牌,轻轻得拍着她的背,给她温暖,新款雪纺连衣裙,给她力量,此时无声,更甚有声。 韩版女装 http://www.cheapnewclothing.com/ 韩版女装
lululemon sale
23 maja 2013, o 05:49

Lululemon Ambassador Summit: Video. I started to put the next couple days' photos up. for the next post and was thinking of making a video instead
lululemon sale http://www.luluonlineca.com
lululemon sale
淘宝网热销女装
23 maja 2013, o 05:54

I en tidligere artikkel om Emosjonell Favoritism, diskuterte jeg hvordan å lage en verdiøkende forhold til dine potensielle kunder ved å utnytte nettverket ditt for å ta opp alle deres behov. Ved å skape verdi utover hva du selger og bygge et tillitsfullt forhold, maksimerer du sannsynligheten for at kunden ringer deg først. 淘宝网热销女装 http://www.newclothingsale.com/ 淘宝网热销女装
under armour
23 maja 2013, o 05:58

Aion - Polska Wersja Językowa under armour http://www.underarmourclearance.net under armour
ralph lauren homme
23 maja 2013, o 06:16

%title%
ralph lauren homme http://www.vesteralphlaurenpolofrance.info
ralph lauren homme
burberry bag
23 maja 2013, o 06:54

As we tend to were planning for some of our last push, Sarah and even I encased up a lot of our DVD AND BLU-RAY collection. burberry bag http://www.burberrybagoutlet.biz/burber ... s-c-5.html burberry bag
archeage gold
23 maja 2013, o 07:39

Has an EU launch date been recently released pertaining to Sharp edge and also Heart and soul nevertheless? archeage gold http://khmerfuture.com/index.php?do=/bl ... rovements/ archeage gold
sac longchamp prix
23 maja 2013, o 08:06

As most people were practicing for our last step, Sarah as well as I boxed up a majority of our DIGITAL VIDEO DISC collection. sac longchamp prix http://saclongchampsnoir.tripod.com/ sac longchamp prix
toms shoes sale
23 maja 2013, o 08:06

%title%
toms shoes sale http://www.fashiontomsshoes.net
toms shoes sale
Burberry Outlet Sale
23 maja 2013, o 08:18

From trainees, 21 years years old Jones Burberry removed a highly profitable small business of gain in addition natural splendor in their discover. started inside of of 1856 Burberry housing continues patents too as logos which in fact had characterized one particular design and style segment. coming from Audrey Hepburn for big screen at Claudia Pshiffer however digital communities chris home owners mostly posses Naomi Campbell appointed i would say the research or perhaps the wellknown Burberry equine dark night Burberry a brandname which in fact have referred to england manner which make it elegant it!nonetheless Burberry things jumped towards apparel, world-class complex raincoats at the same time armed functions add a little time back the particular trusted checks focused your own dresses, that cologne receptacles or maybe at this moment some sort of hand bags. ruben Menchetti, An french person, developer and it created in the region of Burberry through out 1999 made up amazing move on after only Burberry stake of the back pack location. Burberry trade underlined the fashion having to do with usa top of the range with Victoria Beckham your royals Royal president bill, by Brian Beckham every single child Kate Winslet pink flooring or else not really, Burberry genre came forth contributing to included in the public class of one another. Burberry Outlet Sale http://www.sfsrfs.org/burberryoutlet.html Burberry Outlet Sale
Burberry
23 maja 2013, o 08:18

thus, it's about time to help you to look for Burberry rap for you to fit your better are likely to own that facial complexion men's or the women creations. you most likely are therefore sure the burberry sale opinion are usually not gained thanks to a used vehicle merchants and then designer secure might be accepted. and so before buying more or less any term of that wrist watch, make sure that these accumulate has a validation through the Burberry organisation. Burberry http://www.martincampbell.co.uk/burberryuk.html Burberry
oakleys
23 maja 2013, o 08:29

Ahuja, 47, Started Conserve in 1998 in the living room of some friends who were taking up issues like sewage and garbage. One project was to recycle the kitchen waste of an entire neighbourhood in south Delhi to make compost. That project didn't quite work but led her to isn't doing something about plastic bags. In Delhi plastic bags filled with garbage are often strewn around overflowing bins on just about every corner. "they have already no resale value, So not one person picks them up, states.Over the next two years Ahuja tried out recycling the bags. She tried weaving them together to produce a tarpaulinlike covering for the shacks of slum dwellers. Another time she tried pasting waste the polyethylene onto canvas and cardboard. Embassy in latest Delhi. She decided to head to accessories.Obtaining a regular supply of plastic bags wasn't as elementary as it appeared. In India recycling is to contractors who control giant garbage bins in each neighborhood. Only ragpickers with choice from the contractor get to scavenge through piles of trash for anything with a resale value, Using bare hands and mostly with out any masks or other equipment."It is extremely tough for any outsider to get in, reports Ahuja, A petite lady with a singsong voice and a consistent smile on her face even as she details her toughest moments.Using contacts in the Delhi executive, She got Conserve IDs for her ragpickers so they couldn't survive harassed by the contractors or even the cops. She also got certificates of endorsement from Delhi's chief minister and prominently displayed her own clout at different units.Ahuja collected a group of 50 garbage collectors who, Acting as middlemen, Buy the plastic bags from 150 pickers in different pockets of the city. They haul in 100 pounds of recycled plastic a day. the baggage, divided open, Are washed in detergent, Dipped in basilscented water and hung out on a sunny day to dry, Before being layered and compressed by heat in an ovenlike device. It takes 80 to 100 plastic bags and 30 minutes to create a sheet of plastic a yard on a side. Staff and industrial tailors around the city then cut and sew the sheets into Conserve's belts, Bags and budgets.Conserve pays the 50 coin collectors $100 a month each (Ahuja comes in contact with $380). The pickers are still subject to the contractors, Who outlay cash maybe 25 cents a day. oakleys http://www.oriental-abadi.com/oakley.html oakleys
toms shoes outlet
23 maja 2013, o 08:33

%title%
toms shoes outlet http://www.tomsshoesoutletonline.org
toms shoes outlet
toms outlet
23 maja 2013, o 09:04

%title%
toms outlet http://www.newtomsshoes.org
toms outlet
cheap toms shoes
23 maja 2013, o 09:16

%title%
cheap toms shoes http://www.cheaptomsshoesusa.net
cheap toms shoes
toms shoes
23 maja 2013, o 09:16

%title%
toms shoes http://www.newtomsshoessale.net
toms shoes
Vibram Five Fingers Shoes
23 maja 2013, o 10:22

Aion - Polska Wersja Językowa Vibram Five Fingers Shoes http://www.buyzlatest.com Vibram Five Fingers Shoes
LOUIS VUITTON OUTLET
23 maja 2013, o 10:22

Aion - Polska Wersja Językowa LOUIS VUITTON OUTLET http://www.lvbags188.com/ LOUIS VUITTON OUTLET
Buy Wow Gold
23 maja 2013, o 10:22

Aion - Polska Wersja Językowa Buy Wow Gold http://www.wgtwowgold.com/ Buy Wow Gold
rayban sunglasses
23 maja 2013, o 10:23

Aion - Polska Wersja Językowa rayban sunglasses http://www.sunglassesshoppings.com/ rayban sunglasses
under armour outlet
23 maja 2013, o 10:30

Dwayne ¡°The Rock¡± Johnson made the transition from sports entertainment icon to action film <a href="http://www.underarmourhoodies.org" title="cheap under armour">cheap under armour</a> superstar look rather easily, hasn't he? under armour outlet http://www.underarmoursale.net/ under armour outlet
Nike Free Run
23 maja 2013, o 10:32

Som senior sneakerhead Dame Nike Free Run Plus 2 sko absolutt ikke ukjente, pustende overdel, vil komfortable s?ler alltid ha de samsvarende skolissene ¡­ hver gang lansert, vil bli ettertraktet av mange splitter fans.
Nike Free Run http://www.indigoinvest.no/nikefreerun4.html
Nike Free Run
Nike Free Run
23 maja 2013, o 10:39

I am wearing Nike Free Run 5.0, Snobbish Breakfast dress and The Beige Parisian Bag from Cathias Edeline by Ana Morodan Bag Capsule Collection.
Nike Free Run http://www.indigoinvest.no/nikefreerun5.html
Nike Free Run
sac longchamp
23 maja 2013, o 11:00

We enter into detail to spell out each a person and the various benefits that each offers. sac longchamp http://www.saclongchamppliage.info/ sac longchamp
isabel marant sneakers
23 maja 2013, o 11:29

Most individuals buy Videos, because you want to enjoy these. isabel marant sneakers http://isabellemarantchaussures.devhub.com/ isabel marant sneakers
新款女装
23 maja 2013, o 12:21

他们都避而不答今早8时30分,雪纺连衣裙搭配,李英爱一身火红及膝连身裙,亮相在莱佛士酒店的购物厅早晨的莱佛士酒店,威风吹拂,一片寂静,但爱姐甫抵达,全场骚动,新款连衣裙,在30人摄影大阵仗当中,爱姐火红装扮,最为夺人耳目火红低V领洋装,衬托出爱姐前凸后翘的好身材。 2013新款女装 http://www.2103newclothing.com/ 2013新款女装
连衣裙搭配
23 maja 2013, o 12:35

为了开始构建“品牌”的过程,雪纺连衣裙,首先要明确自己想让别人了解什么,然后再开始做出贡献以支撑此目标,这样才是有帮助的例如,如果你想成为知名的Illustrator专家,那么,你的很多博客帖子应该是关于Illustrator技巧和技术的,你的社会媒体贴子可以提供Illustrator资源,你可以为Web站点编写Illustrator教程,并且参与关于设计和创作矢量图的论坛和列表。 连衣裙搭配 http://www.newclothing2013.com/ 连衣裙搭配
Nick: 
Jesteś człowiekiem?